ERA-3EEB6981V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3EEB6981V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RESISTOR METAL FILM
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
6.98kOhm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
62.5mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
ERA-3E
Number of Terminations :
2
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thin Film
Datasheets
ERA-3EEB6981V
ERA-3E Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C