ERA-3ARW622V
Mfr.Part #
ERA-3ARW622V
Description
RES SMD 6.2KOHM 0.05% 1/10W 0603
TR, PUNCHED, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
6.2kOhm
Tolerance :
±0.05%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
75V
STANDARD: IEC60115-8
Datasheets
ERA-3ARW622V
Panasonic ERA-3ARW622V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C