ERA-3ARW513V
Mfr.Part #
ERA-3ARW513V
Description
RES SMD 51K OHM 0.05% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
51kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Contact Plating :
Tin
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
yes
Lead Free :
Lead Free
Series :
ERA-3A
Power Rating :
100mW
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
TR, PUNCHED, 7 INCH
Datasheets
ERA-3ARW513V
Panasonic ERA-3ARW513V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 51kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C