ERA-3ARW473V
Mfr.Part #
ERA-3ARW473V
Description
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/10W 0603
Stock
151
In Stock :
151
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
0603
Voltage - Rated DC :
75V
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Published :
2014
Resistance :
47kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.05%
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C