ERA-3ARW363V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARW363V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
800μm
Composition :
Thin Film
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
ERA-3A
Case Code (Metric) :
Resistance :
36kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
Chip
Power Rating :
100mW
Packaging :
Cut Tape (CT)
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.05%