ERA-3ARW362V
Mfr.Part #
ERA-3ARW362V
Description
RES SMD 3.6KOHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
ERA-3A
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
AEC-Q200
Mount :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Depth :
800μm
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Military Standard :
Not
Resistance :
3.6kOhm
Termination :
SMD/SMT
2
Datasheets
ERA-3ARW362V
Panasonic ERA-3ARW362V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 3.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C