ERA-3ARW182V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARW182V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
75V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
1.8kOhm
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.05%
Series :
ERA-3A
Datasheets
ERA-3ARW182V
Panasonic ERA-3ARW182V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C