ERA-3ARW162V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARW162V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.6kOhm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
75V
Contact Plating :
Tin
Series :
ERA-3A
Packaging :
Cut Tape (CT)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.05%
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Datasheets
ERA-3ARW162V
Panasonic ERA-3ARW162V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C