ERA-3ARB8661V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARB8661V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Resistance :
8.66kOhm
Series :
ERA-3A
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ERA-3ARB8661V
Panasonic ERA-3ARB8661V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 8.66kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C