ERA-3ARB6192V
Mfr.Part #
ERA-3ARB6192V
Description
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
75V
Pbfree Code :
yes
Resistance :
61.9kOhm
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
Automotive AEC-Q200
Datasheets
ERA-3ARB6192V
Panasonic ERA-3ARB6192V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 61.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C