ERA-3ARB6041V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARB6041V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Series :
ERA-3A
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Working Voltage :
75V
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Resistance :
6.04kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm