ERA-3ARB5762V
Mfr.Part #
ERA-3ARB5762V
Description
RES SMD 57.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Height :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
REACH SVHC :
No SVHC
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
Chip
Power Rating :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
57.6kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
yes
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Datasheets
ERA-3ARB5762V
Panasonic ERA-3ARB5762V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 57.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C