ERA-3ARB5761V
Mfr.Part #
ERA-3ARB5761V
Description
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.76kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
yes
Working Voltage :
75V
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
ERA-3ARB5761V
Panasonic ERA-3ARB5761V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C