ERA-3ARB5621V
Mfr.Part #
ERA-3ARB5621V
Description
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Series :
ERA-3A
Depth :
800μm
Resistance :
5.62kOhm
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
2
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
75V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W