ERA-3ARB5491V
Mfr.Part #
ERA-3ARB5491V
Description
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/10W 0603
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
ERA-3A
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
0603 (1608 Metric)
Height :
558.8μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
2
Voltage - Rated DC :
75V
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
5.49kOhm
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
ERA-3ARB5491V
Panasonic ERA-3ARB5491V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 5.49kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C