ERA-3ARB4992V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARB4992V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ERA-3A
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
49.9kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Construction :
Chip
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ERA-3ARB4992V
Panasonic ERA-3ARB4992V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C