ERA-3ARB4422V
Mfr.Part #
ERA-3ARB4422V
Description
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Lead Free
TR, PUNCHED, 7 INCH
Depth :
800μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
75V
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Power Rating :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
yes
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
558.8μm
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
44.2kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
ERA-3A
Datasheets
ERA-3ARB4422V
Panasonic ERA-3ARB4422V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 44.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C