ERA-3ARB362V
Mfr.Part #
ERA-3ARB362V
Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
100mW
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Series :
ERA-3A
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200
Military Standard :
Not
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
150V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Voltage - Rated :
75V
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
3.6kOhm
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Tin
Datasheets
ERA-3ARB362V
Panasonic ERA-3ARB362V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 3.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C