ERA-3ARB3161V
Mfr.Part #
ERA-3ARB3161V
Description
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
3.16kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
75V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100mW
12 Weeks
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-3ARB3161V
Panasonic ERA-3ARB3161V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 3.16kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C