ERA-3ARB3091V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARB3091V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
558.8μm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Series :
ERA-3A
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
75V
Voltage - Rated DC :
75V
Power Rating :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Resistance :
3.09kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-3ARB3091V
Panasonic ERA-3ARB3091V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 3.09kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C