ERA-3ARB2871V
Mfr.Part #
ERA-3ARB2871V
Description
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
Thin Film
Voltage - Rated DC :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
2
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
2.87kOhm
Datasheets
ERA-3ARB2871V
Panasonic ERA-3ARB2871V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 2.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C