ERA-3ARB273V
Mfr.Part #
ERA-3ARB273V
Description
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
ERA-3A
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
150V
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
27kOhm
Mount :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
ERA-3ARB273V
Panasonic ERA-3ARB273V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 27kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C