ERA-3ARB2551V
- Mfr.Part #
- ERA-3ARB2551V
- Manufacturer
- Panasonic
- Package / Case
- 0603 (1608 Metric)
- Datasheet
- Download
- Description
- RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/10W 0603
- Manufacturer :
- Panasonic
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Ratings :
- AEC-Q200
- Construction :
- Chip
- Tolerance :
- ±0.1%
- Working Voltage :
- 75V
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Number of Terminations :
- 2
- Height Seated (Max) :
- 0.022 0.55mm
- Composition :
- Thin Film
- Additional Feature :
- STANDARD: IEC60115-8
- Surface Mount :
- yes
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Series :
- ERA-3A
- Packing Method :
- TR, PUNCHED, 7 INCH
- Feature :
- Automotive AEC-Q200
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Rated Power Dissipation (P) :
- 0.1W
- Pbfree Code :
- yes
- Resistor Type :
- FIXED RESISTOR
- Temperature Coefficient :
- ±10ppm/°C
- Operating Temperature :
- -55°C~155°C
- JESD-609 Code :
- e3
- Power (Watts) :
- 0.1W 1/10W
- Resistance :
- 2.55kOhm
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Size / Dimension :
- 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
- Datasheets
- ERA-3ARB2551V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 2.55kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C