ERA-3ARB1872V
Mfr.Part #
ERA-3ARB1872V
Description
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
yes
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
75V
e3
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Depth :
800μm
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
18.7kOhm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
ERA-3ARB1872V
Panasonic ERA-3ARB1872V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 18.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C