ERA-3ARB1472V
Mfr.Part #
ERA-3ARB1472V
Description
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
ERA-3A
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
14.7kOhm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
558.8μm
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
ERA-3ARB1472V
Panasonic ERA-3ARB1472V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 14.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C