ERA-3ARB1072V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARB1072V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
10.7kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Series :
ERA-3A
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
100mW
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Military Standard :
Not
Surface Mount :
yes
Termination :
Solder
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
75V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Datasheets
ERA-3ARB1072V
Panasonic ERA-3ARB1072V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 10.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C