ERA-3APB751V
Mfr.Part #
ERA-3APB751V
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
45
In Stock :
45
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
750Ohm
Case Code (Imperial) :
0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
Chip
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
ERA-3A
Voltage - Rated :
150V
e3
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Mount :
Surface Mount
Depth :
800μm
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100mW
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
1608
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-3APB751V
Panasonic ERA-3APB751V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 750Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-3APB751V is a 0603 size, 750 ohm, 0.1% tolerance, 0.1 watt resistor.