ERA-3APB683V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3APB683V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Series :
ERA-3A
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Depth :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
100mW
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
75V
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
75V
Construction :
Chip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Resistance :
68kOhm
Height :
450μm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
ERA-3APB683V
Panasonic ERA-3APB683V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 68kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C