ERA-3APB562V
Mfr.Part #
ERA-3APB562V
Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Cut Tape (CT)
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Resistance :
5.6kOhm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Datasheets
ERA-3APB562V
Panasonic ERA-3APB562V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C