ERA-3APB561V
Mfr.Part #
ERA-3APB561V
Description
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
560Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packaging :
Cut Tape (CT)
Power Rating :
100mW
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Series :
ERA-3A
Termination :
SMD/SMT
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Depth :
800μm
Datasheets
ERA-3APB561V
Panasonic ERA-3APB561V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 560Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C