ERA-3APB512V
Mfr.Part #
ERA-3APB512V
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
5.1kohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C