ERA-3APB363V
Mfr.Part #
ERA-3APB363V
Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Military Standard :
Not
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
36kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Chip
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Depth :
800μm
AEC-Q200
Datasheets
ERA-3APB363V
Panasonic ERA-3APB363V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 36kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C