ERA-3APB302V
Mfr.Part #
ERA-3APB302V
Description
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Working Voltage :
75V
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
3kOhm
ERA-3A
Datasheets
ERA-3APB302V
Panasonic ERA-3APB302V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 3kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C