ERA-3APB242V
Mfr.Part #
ERA-3APB242V
Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
2.4kohm
Tolerance :
±0.1%
Chip
Mounting Feature :
Datasheets
ERA-3APB242V
Panasonic ERA-3APB242V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C