ERA-3APB203V
Mfr.Part #
ERA-3APB203V
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance :
20kohm
yes
Published :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
ERA-3APB203V
Panasonic ERA-3APB203V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 20kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C