ERA-3APB202V
Mfr.Part #
ERA-3APB202V
Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603
yes
Mounting Feature :
2
Working Voltage :
75V
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
2kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C