ERA-3APB183V
Mfr.Part #
ERA-3APB183V
Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
18kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
ERA-3APB183V
Panasonic ERA-3APB183V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 18kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C