ERA-3APB182V
Mfr.Part #
ERA-3APB182V
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
TR, PUNCHED, 7 INCH
Voltage - Rated :
75V
Series :
ERA-3A
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
1.8kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
ERA-3APB182V
Panasonic ERA-3APB182V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C