ERA-3APB163V
Mfr.Part #
ERA-3APB163V
Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
16kOhm
Datasheets
ERA-3APB163V
Panasonic ERA-3APB163V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 16kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C