ERA-3APB132V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3APB132V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
1.3kOhm
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
ERA-3A
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-3APB132V
Panasonic ERA-3APB132V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 1.3kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C