ERA-3APB123V
Mfr.Part #
ERA-3APB123V
Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
e3
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Contact Plating :
Tin
Mount :
1 (Unlimited)
Power Rating :
100mW
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Military Standard :
Not
Resistance :
12kOhm
Datasheets
ERA-3APB123V
Panasonic ERA-3APB123V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 12kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-3APB123V is a surface mount chip resistor with a resistance of 12K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/10W and is packaged in a 0603 size.
Features:
- Resistance of 12K ohms
- Tolerance of 0.1%