ERA-3APB102V
Mfr.Part #
ERA-3APB102V
Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
1kOhm
Tolerance :
±0.1%
Chip
Datasheets
ERA-3APB102V
Panasonic ERA-3APB102V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C