ERA-3AHD390V
Mfr.Part #
ERA-3AHD390V
Description
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Resistance :
39Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
Chip
Series :
ERA-3A
Mount :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Automotive AEC-Q200
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ERA-3AHD390V
Panasonic ERA-3AHD390V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 39Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C