ERA-3AHD360V
Mfr.Part #
ERA-3AHD360V
Description
RES SMD 36 OHM 0.5% 1/10W 0603
2
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
36Ohm
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-3AHD360V
Panasonic ERA-3AHD360V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 36Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C