ERA-3AHD180V
Mfr.Part #
ERA-3AHD180V
Description
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Chip
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Resistance :
18ohm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Contact Plating :
Tin
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ERA-3A
Datasheets
ERA-3AHD180V
Panasonic ERA-3AHD180V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 18Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C