ERA-3AHD160V
Mfr.Part #
ERA-3AHD160V
Description
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.5%
Weight :
2.012816mg
Resistance :
16Ohm
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
450μm
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
ERA-3AHD160V
Panasonic ERA-3AHD160V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 16Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C