ERA-3AHD120V
Mfr.Part #
ERA-3AHD120V
Description
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/10W 0603
ROHS3 Compliant
Published :
0603 (1608 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
12Ohm
Termination :
SMD/SMT
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Height :
558.8μm
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Mount :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Imperial) :
Datasheets
ERA-3AHD120V
Panasonic ERA-3AHD120V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 12Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C
Description:
The Panasonic ERA-3AHD120V is a thin film, surface mount resistor with a resistance of 12 ohms and a power rating of 100mW. It has a tolerance of 0.5% and is designed for use in a variety of applications.
Features:
• Thin film construction
• Surface mount design
• Resistance of 12 ohms
• Power rating of 100mW
• Tolerance of 0.5%