ERA-3AHD100V
Mfr.Part #
ERA-3AHD100V
Description
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
75V
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Series :
ERA-3A
Mounting Feature :
Resistance :
10Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
TR, PUNCHED, 7 INCH
Datasheets
ERA-3AHD100V
Panasonic ERA-3AHD100V
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-3A Series, Thin Film, 10Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C