ERA-3AED9531V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AED9531V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 9.53KOHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Weight :
2.012816mg
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Height :
558.8μm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
9.53kOhm
Series :
ERA-3A
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
ERA-3AED9531V
Panasonic ERA-3AED9531V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 9.53kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-3AED9531V is a surface mount thin film resistor with a resistance value of 9K53 (9,530 ohms) and a tolerance of 0.5%. It has a power rating of 0.1W and is packaged in a 0603 size.
Features:
- Surface mount design
- Thin film construction
- Resistance value of 9K53 (9,530 ohms)
- Tolerance of 0.5%
- Power rating of 0.1W