ERA-3AED820V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3AED820V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
ERA-3A
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
82Ohm
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
ERA-3AED820V
Panasonic ERA-3AED820V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 82Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C